Rodzaje i przeznaczenie kredytów dla firm

Prowadzenie własnej firmy jest dużym wyzwaniem, które wymaga od przedsiębiorcy inwestowania oraz wdrażania nowych pomysłów, które mają na celu rozwój działalności. Aby móc sobie na to pozwolić niezbędne są środki finansowe, które można przeznaczyć na ten cel. Niestety nie każda firma może pozwolić sobie na pokrycie inwestycji w 100% z własnych środków. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może okazać się kredyt dla firm, którym można sfinansować działalność przedsiębiorstwa. Zobacz najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm oraz poznaj ich zastosowanie.

Kredyt inwestycyjny

Jest to jeden z bardziej znanych kredytów dla firm. Kredyt inwestycyjny przyda się w momencie, gdy firma chce konkurować z innymi przedsiębiorstwami jednak, aby to zrobić, są jej potrzebne duże środki na dokonanie inwestycji. Pieniądze pozyskane w taki sposób można przeznaczyć m.in. na zakup nieruchomości i środków transportu, które będą należeć do firmy, kupno patentów, licencji  oraz sprzętu biurowego. Podczas ubiegania się o taki kredyt bank zwraca uwagę na zdolność kredytową firmy, to od jakiego czasu działa na rynku oraz na biznesplan. Bardzo ważna jest też oczywiście rentowność przedsiębiorstwa.

Kredyt inwestycyjny jest najczęściej zobowiązaniem długoterminowym i może opiewać na bardzo wysokie sumy. Niektóre banki nie podają górnej granicy, jeśli chodzi o sumę takiego zobowiązania i można ją liczyć w milionach. Oprócz długoterminowych kredytów inwestycyjnych można też wyróżnić te krótkoterminowe, które przydadzą się przy dokonywaniu niewielkich inwestycji. Na korzystne warunki spłaty oraz wysokie kwoty zobowiązania mogą liczyć przede wszystkim firmy z dobrą zdolnością kredytową, oraz ugruntowaną pozycją na rynku. Nowo powstałe przedsiębiorstwa mogą mieć problem z uzyskaniem tego typu zobowiązania lub będzie miało ono gorsze warunki spłaty.

Kredyt obrotowy

Zupełnie innym kredytem dla firm jest kredyt obrotowy. W przeciwieństwie do kredytu inwestycyjnego środki pozyskane w taki sposób można wydać na bieżące wydatki firmy. Taki sposób możesz np. finansować koszty zatrudnienia pracowników, składki do urzędów oraz faktury za produkty i usługi niezbędne do prowadzenia działalności. Kredyt obrotowy dla firm udzielany jest zazwyczaj na niewielki czas, jednak wszelkie reguły można ustalić indywidualnie z bankiem.

Oczywiście im lepsza jest zdolność kredytowa przedsiębiorstwa, tym lepsze warunki kredytowania może zaproponować bank. Jest to zobowiązanie, które może pomóc firmie wydostać się z chwilowych problemów finansowych i doinwestować firmę. Utrzymanie biznesu w dobrej kondycji jest priorytetem każdego przedsiębiorcy, a ten rodzaj kredytu może właśnie w tym pomóc.

Podsumowanie

Rynek finansów bardzo mocno rozwinął się w ciągu ostatnich lat. Do wyboru mamy mnóstwo kredytów i pożyczek. Także przedsiębiorcy nie powinni narzekać na brak możliwości, jeśli chodzi o kredyty na inwestycje oraz opłacanie bieżącej działalności całego przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here