Faktoring a efektywność zarządzania płatnościami

Zdecydowana większość przedsiębiorców w Polsce boryka się z mniejszymi lub większymi problemami związanymi bezpośrednio z płynnością finansową. Długie terminy płatności sprawiają, że my sami borykamy się z zatorami finansowymi, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jak usługa faktoringu pomoże w zarządzaniu płatnościami w firmie? Sprawdźmy to.

Czym jest faktoring?

Na początku krótkie wyjaśnienie, czym dokładnie jest usługa faktoringu. To możliwość uzyskania zewnętrznego finansowania, w ramach którego wartość wystawianych faktur, na którą z reguły czekamy wiele tygodni, może natychmiast trafić na nasze konto. Faktoring to umowa pomiędzy klientem a faktorem (firmą świadczącą usługi faktoringu), w ramach której faktor zyskuje prawo do roszczeń z tytułu faktury, a w zamian przekazuje nam jej wartość pomniejszoną o prowizję, która stanowi zapłatę faktora. 

Co zyskujemy, otrzymując pieniądze szybciej? Przede wszystkim swobodę w zakresie zarządzania swoją płynnością finansową oraz całkowitą redukcję ryzyka zatorów finansowych, które stanowią powszechny problem w polskim biznesie. Firmy świadczące usługę faktoringu przewidują różny zakres wsparcia, w ramach faktoringu pełnego lub faktoringu niepełnego. Różnią się one przejęciem ryzyka w sytuacji, gdy firma, która ma nam zapłacić za zrealizowaną usługę lub zakupiony towar nie wywiązuje się ze swojego obowiązku. 

Usługa faktoringu – dla kogo to odpowiednie rozwiązanie? 

Kto może skorzystać z usługi faktoringu? W praktyce każdy przedsiębiorca, który kiedykolwiek borykał się z problemem zbyt długich terminów płatności dokonywanych przez jego kontrahentów. Faktoring to doskonałe rozwiązanie dla firm z branży transportowej i budowlanej, gdzie terminy płatności są ustalane na 60, 90, a nawet 120 dni. To bardzo długi czas a mniejsze firmy przez takie warunki współpracy mają bardzo duże problemy z regulowaniem własnych zobowiązań – w stosunku do pracowników i podmiotów zewnętrznych. 

Faktoring jednak z powodzeniem może być wykorzystany przez każdą firmę, bez względu na sytuację finansową. Często faktoring wykorzystywany jest w zastępstwie windykacji. Wysyłając ponaglenia do zapłaty, psujemy relację ze stałymi kontrahentami. Musimy jednak myśleć o własnym interesie i pieniądzach, które nam się należą. Korzystając z zewnętrznego finansowania, znajdujemy złoty środek, który pozwala natychmiast odzyskać należne pieniądze, nie narażając się na brak kolejnych zleceń od stałego klienta. 

W jaki sposób faktoring może poprawić efektywność procesów zarządzania płatnościami w firmie?

Czy faktoring może pozytywnie wpłynąć na proces zarządzania płatnościami w firmie? Oczywiście, że tak. Optymalizacja tego elementu działania firmy uzależniona jest bezpośrednio od tego, jak firma radzi sobie z płynnością finansową. Jeśli płynność jest niska ze względu na długi czas oczekiwania na uzyskanie zapłaty za sprzedane towary i usługi, rośnie ryzyko problemów z wolną gotówką, a co za tym idzie problemów z terminowym realizowaniem płatności wobec swoich dostawców czy pracowników.

Faktoring, jako usługa zapewniająca natychmiastowy wpływ gotówki na nasze konto z tytułu sprzedaży praw do faktury faktorowi, pozwala na dowolne zarządzanie płatnościami w firmie. Takie coś osiągają jedynie firmy, które pilnują optymalnego wskaźnika płynności finansowej i mogą w odpowiedni sposób zarządzać wszelkimi płatnościami w firmie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here