Pracownik z Ukrainy

Pracownicy z Ukrainy stanowią dziś kluczowe wsparcie dla polskich pracodawców, szczególnie w takich branżach, jak budowlana, gastronomiczna, produkcyjna czy hotelarska. W naszym kraju oficjalnie zatrudnionych jest blisko 600 tysięcy Ukraińców (nieoficjalnie może ich być ponad milion) – to największa grupa obcokrajowców pracujących nad Wisłą. Każda firma, która szuka pracowników z Ukrainy powinna pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Te najważniejsze omawiamy w naszym artykule.

Legalizacja pracy cudzoziemców

To najważniejszy obowiązek, jaki spoczywa na barkach pracodawcy chcącego zatrudnić pracowników z Ukrainy na własną rękę. Legalizacja pracy obcokrajowców ze Wschodu nie jest na szczęście bardzo trudna, ale może być czasochłonna. Należy zgłosić chęć zatrudnienia takiej osoby w Powiatowym Urzędzie Pracy poprzez złożenie oświadczenia, które zostanie wprowadzone do systemu. Na podstawie tego dokumentu Ukrainiec może już wnioskować o wizę typu D, czyli wizę pracowniczą, która pozwoli mu legalnie przebywać i pracować na terytorium Polski przez 180 dni w roku.

I o ile załatwienie wszystkich tych formalności dla jednej osoby nie jest specjalnie uciążliwe, o tyle schody zaczną się w momencie, gdy pracodawca planuje rekrutację wielu pracowników. Wówczas rozsądnie będzie już zastanowić się nad podjęciem współpracy z agencją zatrudnienia, która oferuje swoim klientom legalizację pracy cudzoziemców.

Z takiej usługi można skorzystać w jednej z najlepiej ocenianych firm HR w województwie dolnośląskim – Crew For You. Szczegóły znajdziesz na stronie https://crewforyou.pl/proces-legalizacji/.

Rekrutacje pracowników ze Wschodu nie są takie proste, jak mogłoby się wydawać

To bardzo ważna kwestia, z której sprawę powinien sobie zdać każdy pracodawca np. poszukujący pracowników budowlanych za naszą wschodnią granicą. Nieznajomość tamtejszego rynku, bariera językowa, brak wiedzy na temat wszystkich procedur związanych z – pisząc kolokwialnie – ściągnięciem pracowników do Polski powodują, że może to być dość męczące, a na pewno czasochłonne i przy tym kosztowne zadanie.

Nieprzypadkowo zdecydowana większość firm zainteresowanych zatrudnieniem cudzoziemców nawiązuje współpracę z agencją pracy tymczasowej. Rozwiązuje to mnóstwo potencjalnych problemów, a także zdejmuje z barków pracodawcy cały szereg obowiązków formalnych. Tutaj stroną umowy jest agencja, która deleguje pracowników z Ukrainy do firmy klienta oraz rozlicza się z nim na podstawie faktury. Usługa stanowi oczywiście koszt uzyskania przychodu, co przynosi spore korzyści podatkowe.

Uczciwe warunki zatrudnienia

Między bajki można włożyć opowieści o tym, że Ukraińcy godzą się na pracę za dużo niższe stawki niż Polacy. W rzeczywistości trzeba im płacić tyle samo, dlatego nie radzimy rozważać zatrudnienia pracowników ze Wschodu tylko w nadziei na obniżenie kosztów stałych przedsiębiorstwa.

Warto szanować emigrantów zarobkowych i traktować ich na równi z Polakami. W końcu to dzięki ich pracy wiele firm może w ogóle funkcjonować, a nasza gospodarka radzi sobie relatywnie dobrze nawet w czasach kryzysu pandemicznego.

Radzimy, aby podpisując umowę z Ukraińcem, który nie zna polskiego, przedstawić mu dokument także w jego ojczystym języku. To zawsze zwiększa zaufanie do pracodawcy, co może ułatwić pozyskanie nowych pracowników zza wschodniej granicy.

Sprawy bytowe

Praca na emigracji nie jest łatwa, szczególnie dla osób, które zdecydowały się na taki krok pierwszy raz w życiu. Polscy pracodawcy powinni więc pamiętać o tym, aby pomóc pracownikom z Ukrainy w odnalezieniu się w naszym kraju.

Dobrym pomysłem na pewno będzie ułatwienie pracownikowi wynajęcia mieszkania, zarejestrowania się w przychodni, zgłoszenia się na badania lekarskie czy zorganizowania transportu do miejsca zatrudnienia. Takie podejście pracodawcy działa na pracownika motywująco, daje mu poczucie bezpieczeństwa, a to bezpośrednio przekłada się na jego wydajność.

To oczywiście znów wymaga zaangażowania po stronie pracodawcy, stąd wiele firm planujących zatrudnić pracowników ze Wschodu woli jednak skorzystać z usługi agencji pośrednictwa pracy. Wówczas to ona, świadcząc outsourcing pracowniczy, odpowiada za wszystkie kwestie związane z pobytem Ukraińców w Polsce. Takie rozwiązanie jest wygodne, bezpieczne, a przede wszystkim minimalizuje formalności i zaangażowanie po stronie pracodawcy.

Zatrudnianie cudzoziemców we Wrocławiu i całym województwie dolnośląskim swoim klientom oferuje agencja pracy Crew For Youhttps://crewforyou.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here