Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie, które pochłania nie tylko mnóstwo czasu, ale także pieniędzy. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców decyduje się na wzięcie kredytu, aby sfinansować inwestycje i rozwój swojej działalności. Kredyt bankowy może się okazać bardzo przydatnym instrumentem finansowym, który pozwoli na zachowanie płynności finansowej w przedsiębiorstwie, a także ułatwi start na wymagającym rynku. Zobacz, jakie istnieją rodzaje kredytów dla firm i na czym polegają poszczególne z nich.
Kredyt obrotowy
Jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych rodzai kredytów dla firm. Jego głównym zadaniem jest pomoc w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Właściciele firm, którzy zastanawiają się nad tym, aby wziąć kredyt na działalność gospodarczą, bardzo często wybierają właśnie ten rodzaj kredytu. Środki pozyskane w taki sposób można przeznaczyć na bieżące wydatki firmy. Można je wydać np. na spłatę rat kredytów lub pożyczek, wypłacenie wynagrodzenia pracownikom czy zakup towarów i surowców, które są niezbędne do prowadzenia firmy.
Kredyt obrotowy to więc doskonałe źródło finansowania potrzeb przedsiębiorstwa. Z reguły jest to kredyt krótkoterminowy, który przyznawany jest na rok lub góra 3-4 lata. Środki pozyskane w taki sposób mogą być wypłacane w ratach bądź też jednorazowo na konto przedsiębiorstwa. Niestety nie jest to produkt dedykowany młodym przedsiębiorcom, którzy na rynku działają krócej niż rok. Aby otrzymać takie zobowiązanie trzeba mieć nie tylko odpowiedni staż, ale także zdolność kredytową. Firmy, które borykają się z problemami finansowymi, mogą mieć duży problem z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Im lepsza jest sytuacja finansowa danej firmy, tym lepszy kredyt może ona otrzymać. Warto też negocjować warunki takiego zobowiązania w celu uzyskania niższej marzy czy oprocentowania.
Kredyt inwestycyjny
Jak sama nazwa wskazuje, jest to kredyt, który można przeznaczyć na inwestycje firmowe. Jeśli koszt jakiejś inwestycji przewyższa możliwości finansowe firmy, to może się ona wesprzeć właśnie takim zobowiązaniem finansowym. Taki kredyt może okazać się bardzo opłacalny, szczególnie w momencie, gdy inwestycja się zwróci i przyniesie większy zysk, niż planowano.
Środki finansowe pozyskane w taki sposób można przeznaczyć na budowę lub zakup nieruchomości, zakup maszyn produkcyjnych i środków transportu lub zakup patentów, licencji i papierów wartościowych. Możliwości wykorzystania tych pieniędzy jest naprawdę wiele jednak aby je otrzymać, konieczne jest sporządzenie biznesplanu. Jest to dokument, który może przekonać bank o słuszności danej inwestycji.
Kredyt inwestycyjny może opiewać na bardzo wysokie sumy, a niektóre banki nie ustają nawet górnej granicy, jeśli chodzi o sumę takiego zobowiązania. Aby jednak otrzymać środki, należy mieć wkład własny, który wynosi ok. 20-30% wartości inwestycji. Taki kredyt na działalność gospodarczą https://habza.com.pl/kredyty-dla-firm/ dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy znają się na inwestycjach, a także mają odpowiedni kapitał, aby sfinansować sumę wkładu własnego.
Kredyt pomostowy
Taki rodzaj kredytu stosuje się w momencie, gdy przedsiębiorca zawnioskował o unijną dotację do inwestycji, ale jeszcze nie otrzymał środków pieniężnych. Taki kredyt pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie inwestycji lub podtrzymaniu płynności finansowej. Dzięki kredytowi pomostowemu możesz sfinansować część lub nawet całość inwestycji.