Darmowy Soft online

Programy komputerowe w postaci edytorów tekstu czy grafiki to podstawowe narzędzie pracy milionów ludzi na całym świecie. Niestety są one w większości przypadków płatne — nawet jeśli są dołączone do oprogramowania komputerowego podczas zakupu sprzętu. Darmowe alternatywy nie zawsze spełniają nasze wymagania i nie są w pełni funkcjonalne, gdyż pewne rozwiązania zarezerwowane są typowo dla konkretnych marek programów. Obecnie, bardzo dynamicznie rozwija się rynek oprogramowania on-line dostarczanego np. przez Microsoft czy Google, który daje możliwość korzystania z pakietu Office całkowicie online i darmowo. Jest to duże ułatwienie, gdyż z każdego miejsca i urządzenia otrzymujemy dostęp do standardowego oprogramowania oraz naszych danych. Poniżej prezentujemy, czym są wersje online pakietu Office czy Photoshop-a, jak działają, jakie mają ograniczenia oraz odpowiadamy na pytanie, czy i kiedy warto ich używać. Wszystkie dane poniżej.

Czym są darmowe wersje online?

Darmowe wersje programów online są programami uruchamianymi w przeglądarce komputerowej. Są one bezpłatne i w zależności od opcji można korzystać z nich bez zakładania konta lub po założeniu standardowego profilu. Cały program wyświetlany jest w oknie przeglądarki, dzięki czemu nie musimy instalować oprogramowania na naszym dysku. Jest to przydatne, gdyż nie zabiera cennego miejsca na nim. Gdy chcemy skorzystać z konkretnego programu, wystarczy wejść na stronę internetową rozpocząć pracę. Wersje takie są udostępniane zarówno przez największe firmy takie jak Google czy Microsoft, ale i również przez małe marki. Daje to duży wybór różnego rodzaju programów z kategorii np. edytorów tekstu, programów graficznych czy edytorów audio.

Edytory tekstu — Google docs vs. Microsoft Word Online

Jedną z najpopularniejszych kategorii programów online są edytory tekstu. Służą one w każdym biurze i są pomocą dla wielu osób, które wykorzystują je do różnych celów. Dwoma najbardziej znanymi są Google Docs i Microsoft Word Online. Są one stworzone na podstawie autorskich rozwiązań czy w przypadku producenta Windows-a MS Office. Wersje online są darmowe i umożliwiają standardowe korzystanie z różnego rodzaju dokumentów tekstowych takich jak plik tekstowy, tabele czy prezentacje. Na pierwszy rzut oka rozmieszczenie przycisków, schematy czy funkcje są bardzo podobne do desktopowych wersji. W rzeczywistości umożliwiają one standardowe korzystanie i nie posiadają zaawansowanych opcji. Nie można w nich skorzystać ze skomplikowanych poleceń czy importować danych zewnętrznych. Ograniczenia takie nie przeszkadzają jednak tworzyć profesjonalnych dokumentów, otwierać i zapisywać plików w najpopularniejszych rozszerzeniach czy formatować tekstu w tradycyjny sposób. Podstawowa funkcjonalność jest zachowana w pełni i pod tym względem wersje online edytorów tekstu nie ustępują niczym wersjom komputerowym.

Programy graficzne — Photopea

Bardzo ciekawym i przydatnym rozwiązaniem do obróbki grafiki jest program przeglądarkowy Photopea. To alternatywne rozwiązanie pozwala na tworzenie i edytowanie plików graficznych w tym rozszerzeń np. .psd używanych w popularnym Photoshop. Do rzadszych rozszerzeń można zaliczyć również. xcf czy. sketch. Program umożliwia również edycję plików. jpg czy png, które są standardem. Obsługa i funkcjonowanie programu jest bardzo prosta i odbywa się na podobnych zasadach co edytory tekstowe. Po wejściu na stronę i uruchomieniu się programu otrzymujemy możliwość stworzenia nowego pliku graficznego lub otworzenie już istniejącego. Funkcjonalność takiego programu jest nieco większa niż w przypadku edytorów tekstowych. Znacznie bliżej temu programowi do alternatywnego rozwiązania niż okrojonej wersji Photoshopa. Oprócz obsługi wielu rozszerzeń marka oferuje wiele filtrów, możliwość edycji i manipulacji zdjęciem czy narzędzi, z których korzystać mogą profesjonalni graficy. W sieci możemy znaleźć wiele różnego rodzaju podobnych programów uruchamianych w przeglądarce, dzięki czemu możemy wybrać ten, który będzie najlepiej pasował do charakteru naszej pracy i spełniał nasze wymagania.

Czy i kiedy warto ich używać?

Jeśli znamy już specyfikację oraz praktyczne właściwości wersji internetowych znanych programów możemy również odpowiedzieć na pytanie, czy i kiedy warto używać takich alternatyw. Pierwsza odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna. Programy takie są bardzo pomocne, posiadają wiele zalet i mogą znacznie ułatwić nam proces tworzenia oraz edycji danych. Warto z nich korzystać, gdyż pozwalają na zapisywanie plików w popularnych formatach, można w nich kontynuować pracę lub przenosić ją elastycznie do innych — bardziej zaawansowanych wersji. Brak opłat również jest dużym plusem.

Wersji internetowych warto używać przede wszystkim, gdy korzystamy z wielu komputerów i chcemy mieć dostęp z nich wszystkich do konkretnych dokumentów. Wersje online programów znacznie ułatwiają to zadanie, gdyż nie musimy kopiować plików do chmury czy przenosić ich w dyskach zewnętrznych. Wystarczy, że zalogujemy się na dowolnym komputerze i będziemy mogli z nich skorzystać. Z tego typu wersji warto również korzystać, jeśli często podróżujemy. Brak dostępu do komputera osobistego lub nagła konieczność edycji danych może być problemem, jeśli laptop pozostawimy w bagażu, lub nie będziemy mieli do niego dostępu.

Z takich wersji programów można korzystać również, jeśli nie posiadamy wygórowanych wymagań. Pozwalają one na podstawowe tworzenie i edycję różnego rodzaju dokumentów lub plików. Dzięki temu nie będziemy do tego zadania musieli wykupywać płatnych licencji komercyjnych programów desktopowych lub korzystać z alternatywnych rozwiązań mniej popularnych firm. W większości przypadków programy online dostępne w przeglądarce w zupełności sprostają naszym oczekiwaniom i nie będą różniły się zbytnio od pełnych wersji komputerowych. Dobrym posunięciem jest też korzystanie z tych wersji, gdy zaczynamy swoją przygodę z biznesem i potrzebujemy tego typu oprogramowania. Rozwiązuje to problem wysokich opłat za licencje i pozwala zaoszczędzić sporo gotówki. O ile nie jesteśmy firmą specjalizującą się np. w projektowaniu grafiki czy edycji danych to możemy w zupełności korzystać z tego typu wersji w swoim biurze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here