Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to poważna sprawa. Jest to coś zupełnie innego niż praca na etacie. Wiele osób potrzebuje poczucia stabilności, co skutecznie odrzuca ich od własnego biznesu. Dla części z nich główną obawą jest to, że ich pomysł nie przyciągnie klientów. Właśnie tym ludziom może spodobać się biznes franczyzowy. Czym on właściwie jest?
Czym jest biznes franczyzowy?
Biznes franczyzowy umożliwia legalne prowadzenie działalności pod szyldem jakiejś innej marki. Przykładem może być między innymi sieć restauracji McDonald’s. Właściwie każdy z nas dysponując odpowiednią kwotą, może otworzyć swoją restaurację. We franczyzie występuje relacja między franczyzobiorcą a franczyzodawcą. Warunki tej relacji są określane w umowie. W zależności od tego, z jaką marką chcielibyśmy współpracować, będziemy mieli do czynienia z innymi warunkami umowy. Inną popularną formą franczyzy jest prowadzenie własnego sklepu. Przykładem może być sieć sklepów Żabka.
Co daje nam franczyza?
Przede wszystkim franczyza daje nam możliwość prowadzenia biznesu, legalnie wykorzystując znaki towarowe innej marki. Dzięki temu nie musimy poświęcać dużej uwagi reklamie i marketingowi. Nasz biznes będziemy prowadzić pod znakiem firmy, która często jest rozpoznawalna i ma ugruntowaną pozycję na rynku. To jednak nie koniec. Jako franczyzobiorcy dostajemy również całe know-how związane z danym biznesem oraz pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej. Korzyści jednak wiążą się także z obowiązkami, które wynikają z umowy. Różne biznesy franczyzowe będą wymagały od nas przede wszystkim innej kwoty, której potrzebujemy na start.
Sprawdź aktualności i doniesienia z rynku franczyzy w Polsce – sprawdź stronę https://franczyzawpolsce.pl/ – dowiedz się więcej.
Dla kogo jest biznes franczyzowy?
Z biznesu franczyzowego mogą skorzystać przede wszystkim osoby, które nie mają pomysłu na biznes. Dzięki franczyzie otrzymujemy gotowy model biznesowy wraz ze wszystkimi wytycznymi. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Od samego początku wiemy, co musimy robić, ale ogranicza to elastyczność działania. Nie możemy pozwolić sobie na taką swobodę jak w przypadku budowania naszego biznesu od podstaw. Z pewnością ta forma prowadzenia biznesu będzie również odpowiednia dla osób, które boją się, że nie pozyskają klientów. Działając pod szyldem znanej marki, nie zaczynamy od zera. Często franczyzodawca ma bardzo solidną pozycję na rynku i skutecznie radzi sobie z konkurencją. Dana firma może kojarzyć się ludziom z jakością czy może po prostu już wcześniej korzystali z jej usług. W ten sposób już na starcie mamy klientów, którzy chętnie skorzystają z naszej oferty.
Na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
Na pewno należy skrupulatnie przeanalizować jej warunki. Podpisując umowę, dostaniemy to, na co się zgodziliśmy. Warto również zapoznać się z opiniami innych ludzi, którzy są partnerami danego franczyzodawcy. Czasem pozornie dobra oferta może okazać się wielkim niewypałem. Musimy liczyć się z tym, że zerwanie warunków umowy będzie wiązało się z konsekwencjami. Nasza decyzja powinna być dobrze przemyślana. Pozwoli nam to uniknąć niemiłych niespodzianek.