Aktualne trendy w branży bankowej w Polsce

W sektorze finansowym w ostatnich latach na szeroką skalę rozpowszechniono nowe rozwiązania cyfrowe skierowane do użytkowników, a bieżące okoliczności pandemiczne jedynie przyspieszają ten kierunek. W branży krąży pogląd, że ewolucyjna transformacja oraz znaczące zmiany ostatnich miesięcy zostaną utrzymywane z jeszcze większym nasileniem.

W sektorze finansowym w ostatnich latach na szeroką skalę rozpowszechniono nowe rozwiązania cyfrowe skierowane do użytkowników, a bieżące okoliczności pandemiczne jedynie przyspieszają ten kierunek. W branży krąży pogląd, że ewolucyjna transformacja oraz znaczące zmiany ostatnich miesięcy zostaną utrzymywane z jeszcze większym nasileniem.

Pandemia przyspieszyła potrzebę wprowadzania innowacji, maksymalizacji oraz przemiany w branży bankowości detalicznej na calutkim globie. Spowodowała również potrzebę wprowadzenia zintegrowanych technologii kontrolowania ryzyka, które w jednakowym stopniu uwzględniają ryzyko finansowe i operacyjne.

Dynamiczne zmiany w obszarze bankowości indywidualnej można zauważyć gołym okiem. Przyjazny interfejs stron internetowych, różnorodność rozwiązań dla konsumentów i świetna aplikacja mobilna oraz dostępna bankowość elektroniczna, to już niezbędne pozycje.

Era kodów pin, haseł i kodów na zdrapkach, kolejek w bankach po transfery ewidentnie przechodzi do lamusa.

Nowoczesne technologie wchodzą błyskawicznym krokiem także i w świat bankowości.

Polska stała się jednym z europejskich liderów w rozwijaniu cyfrowych dostępów bankowości detalicznej. Separacja związana z pandemią a także towarzyszące temu zjawisku ograniczenia w dostępie do usług świadczonych w sposób tradycyjny sprawiły, że z większą ochotą korzystamy z oferty dostępnej w sieci.

Technologiczny zryw dostarczyły nam w ciągu ostatnich kilkunastu lat smartfony, które to stały się właściwie ikoną aktualnych czasów. Wcale nie dziwne jest to, że banki prześcigają się w co rusz to ciekawszych a także dokładniej zorganizowanych aplikacjach mobilnej bankowości.

Bardzo dużo osób wciąż jednakże ma obiekcje przed korzystaniem z banku przy użyciu smartfona. 

Zaglądając w bankowe jutro widzimy najwyraźniej zmiany w weryfikacji płatności online. Aktualnie już nie zaskakują nas transakcje zbliżeniowe telefonem czy zegarkiem. Biometria zawita wobec tego do naszego życia jeszcze bardziej i stanie się niebawem powszechnym systemem weryfikacji transakcji dokonywanej elektronicznie.

Polacy nauczyli się już, że można lepiej, szybciej, bardziej sprawnie a także bardziej wygodnie i takie wymagania stawiane będą między innymi oczywiście bankom. Polacy to klient, który umie niezwykle ekspresowo przystosować się do zmian. 

Rosnące stopy procentowe i ich oddziaływanie na nasze kieszenie

Stopy procentowe w Polsce rosną, a razem z nimi drożeją raty kredytów. Sektor kredytów hipotecznych w Polsce stanowi mniej więcej 70 procent wszelkich kredytów udzielonych osobom fizycznych. W bezpośredni sposób kwota raty kredytu hipotecznego jest zależna wprost od poziomu stóp procentowych, wobec tego wzrost stopy procentowej będzie bardzo istotnie wpływał na poziom rat i to, jak odczuwać będą poszczególne osoby fizyczne spłacające te zobowiązania.

Z wyliczeń wynika, że już w tej chwili rata przeciętnego kredytu na kwotę 300 tys. zł udzielonego na okres 25 lat wzrosła z orientacyjnie 1000-1100 zł do 1500-1600 zł. Przy następnym podwyższeniu będzie to jeszcze bardziej odczuwalne. Kluczowe pytanie, które trzeba sobie zadać, to czy wszystkich będzie stać w tym nowym otoczeniu ekonomicznym, aby regulować takie zobowiązanie.

Podwyższane stopy procentowe to bardzo dobre wieści  dla właścicieli lokat bankowych, bo podwyższone stopy procentowe oznaczają, że oprocentowanie lokat zostanie podniesione. Banki aby przyciągnąć ludzi z zasobami finansowymi będą organizować różnorodne promocje bankowe związane zarówno z wyższym oprocentowaniem lokat jak i opłacalnymi kryteriami otwierania rachunków bankowych. 

Wyraźne ożywienie gospodarki, poprawa sytuacji na rynku pracy a także wycofanie się z strategii prawie zerowych stóp procentowych stworzyło warunki do odbudowy dochodowości sektora bankowego, a zatem również umocnienia sytuacji kapitałowej i buforów banków na kolejne wstrząsy w globalnej i rodzimej gospodarce. 

Jak zyskać na promocjach bankowych? 

Aktualne promocje bankowe dają możliwość dosięgnąć szereg różnych bonusów. Do najbardziej cennych dodatków zakwalifikować możemy premię gotówkową. Regularnie proponowanym przez banki bonusem są vouchery i karty podarunkowe. Bonusem bywa również usługa money back polegająca na procentowym zwrocie pieniędzy za zakupy zapłacone przy pomocy karty kredytowej lub karty debetowej. 

Prócz promocji bankowych, oferujących nagrodę finansową w zamian za otwarcie konta osobistego czy wyrobienie karty kredytowej, skorzystać możemy z akcji wybranych zachęcających atrakcyjnym oprocentowaniem na koncie oszczędnościowym. Bonusem może być także dostęp do dochodowej lokaty bankowej.

Promocje bankowe to również sposobność zdobycia mniej lub bardziej wartościowej wygranej rzeczowej. Promocje bankowe mają również na celu zachęcić ewentualnych klientów do wybrania oferty kredytowej. 

Jednakże mając na uwadze chwiejną sytuację na rynku Polskim banki są bardzo powściągliwe w promocjach bankowych dlatego należy je bardzo dokładnie tropić i analizować. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here