magazyn

Wielu przedsiębiorców boryka się z problemem składowania sprzętu niezbędnego do funkcjonowania firmy. Im większe przedsiębiorstwo, tym większe ma potrzeby w tym zakresie. Niestety nie każdego stać na kupno takiego magazynu na własność. Oczywiście banki oferują firmom kredyty, które mogą zaciągnąć pod hipotekę takiej nieruchomości. Jednak dla wielu osób takie rozwiązanie nie wydaje się rozsądne. Dlaczego?

Kredyt w niepewnych czasach

Oczywiście byłoby najlepiej, gdy dane przedsiębiorstwo dysponowało gotówką niezbędną do wykupienia nieruchomości na własność. Czasami nie musi to być nawet typowy magazyn logistyczny; można zainwestować w coś podobnego jeśli chodzi o powierzchnię, jednak nieprzystosowanego do użytku jako magazyn. Wiąże się to jednak z poniesieniem dodatkowego nakładu finansowego w celu przystosowania powierzchni do profilu firmy. Jest to więc również kosztowana opcja wejścia w posiadanie powierzchni magazynowej.

Rosnące ceny i pędząca inflacja nie zachęca również do wzięcia kredytu; czasy są na tyle niepewne, że inwestorzy i przedsiębiorcy zwyczajnie boją się wieloletnich zobowiązań zaciągniętych w bankach. W takim razie czy właściciele firm zbyt mało dochodowych na zakup własnego magazynu są w sytuacji bez wyjścia? Otóż niekoniecznie – alternatywą dla kupna jest zorientowanie się, jakie w okolicy są powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Wielu właścicieli nieruchomości takich jak magazyn logistyczny czy inne tego typu ogromne pomieszczenia nie chce pozbywać się ich na stałe; decydując się na wynajem nieruchomości jakiemuś przedsiębiorstwu, tworzą dla siebie stałe źródło dochodu.

Magazyny do wynajęcia – cała Polska

Na terenie całej Polski można znaleźć magazyny do wynajęcia, które ktoś chce za pewną opłatą udostępnić firmom i przedsiębiorstwom. I fraza „pewną opłatą” jest tutaj kluczem, ponieważ ceny wynajmu niektórych magazynów logistycznych mogą przyprawić o zawrót głowy. Najdroższe tego typu nieruchomości można spotkać:

– w strefach przemysłowych w okolicach dużych miast (najbardziej kosztowne jest wynajęcie magazynu w okolicach Warszawy, jednak okolice Krakowa, Poznania czy nawet Torunia również bywają niebotycznie wysokie),

– w pobliżu autostrad lub tras szybkiego ruchu – zwłaszcza w okolicach zjazdów z nich.

Najtaniej z kolei można znaleźć hale magazynowe do wynajęcia w województwie podkarpackim i łódzkim (tutaj wyjątkiem jest gmina Kleszczów – jedna z najbogatszych gmin w Polsce; wszystkie nieruchomości na tym terenie są drogie i nie inaczej jest w przypadku umiejscowionych w jednych z łódzkich stref przemysłowych magazynów do wynajęcia).

Podpisanie umowy na najem długoterminowy

Najbardziej opłacane jest zawarcie z właścicielem nieruchomości umowy najmu długoterminowego. Z reguły długość trwania umowy ma bezpośredni wpływ na jego cenę; mówiąc bardziej obrazowo -im dłużej, tym taniej. Ważną rzeczą jest także sprawdzenie, czy cena podana na umowie (wyrażona zazwyczaj w złotych za metr kwadratowy) jest wartością stałą, niezależną od wzrostu cen na rynku oraz inflacji. Jeśli tak, w praktyce oznacza to, że przez cały czas wynajmowania powierzchni magazynowej, najemca uiszcza taką samą opłatę za jej użytkowanie – czyli co miesiąc płaci dokładnie te samą kwotę za wynajem. Jeśli zaś nie, właściciel może z biegiem czasu podnosić opłatę miesięczną (oczywiście jest to w pewien sposób uregulowane prawnie; właściciel nie może na przykład poinformować najemcy, iż od przyszłego miesiąca czynsz będzie wynosił 200% swojej pierwotnej kwoty – najemca musi zostać uprzedzony o planowanej podwyżce odpowiednio wcześniej i nie może być ona wyższa procentowo, niż przewiduje kodeks cywilny polskiego prawa).

Inną istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zawierania umowy powierzchni magazynowej jest ewentualny okres jej wypowiedzenia oraz kara finansowa przewidziana za przedwczesną rezygnację z najmu. Podpisanie takiego dokumentu powinno być gruntownie przemyślane, ponieważ niedotrzymanie warunków umowy może grozić przykrymi konsekwencjami finansowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here