Gdzie można palić w 2021 roku

Przepisy polskiego prawa nie są korzystne dla palaczy. Ci, których dopadł nałóg papierosowy, nie mogą palić papierosów wszędzie. Pełną swobodę mają jedynie w swoim domu. Okazuje się, że zakazy palenia obowiązują również na niektórych terenach zewnętrznych. Dowiedz się więcej, gdzie palacze mogą czuć się swobodnie, a w jakich miejscach są w znacznym stopniu ograniczani?

Znak „zakaz palenia”

Papierosów nie można palić wszędzie tam, gdzie widnieje tabliczka informacyjna z napisem „zakaz palenia” albo na tablicy naniesiona została grafika prezentująca palącego się papierosa, który jest wyraźnie przekreślony. Dotyczy to miejsc publicznych, nierzadko także tych, w których przy innych warunkach palić można. O zakazie palenia decydują nie tylko regulacje prawne, ale również właściciele danych obiektów czy przestrzeni otwartej.

Gdzie nie można palić?

Palić nie wolno we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, które służą użyteczności publicznej. Wyjątkiem są miejsca do tego przeznaczone, tzw. palarnie. Warto jednak pamiętać, że dany obiekt nie ma obowiązku takiego organizować. Świetnym przykładem są lotniska, na których generalnie obowiązuje zakaz palenia, ale na niektórych stworzono specjalne boksy dla palaczy. To miejsca, w których można zapalić papierosa już po odprawie.

Zakazuje się palenia we wszystkich urzędach i innych instytucjach państwowych, w sklepach, galeriach handlowych oraz obiektach gastronomicznych. W przypadku tych ostatnich wyjątkiem są strefy dla palących, które mogą być organizowane w ogródkach restauracyjnych w przestrzeni zewnętrznej.

Pamiętajmy, że nie można palić na każdym terenie na świeżym powietrzu. Palenia papierosów zabrania się na przystankach autobusowych, na placach zabaw, w parkach rozrywki czy w lasach.

Gdzie można palić?

Zakazu palenia papierosów nie ma na ulicach, skwerach, w parkach ani na plażach, chyba że stan ten został ograniczony zakazem palenia. W takich przypadkach konieczna jest stosowna informacja w postaci tablicy z rysunkiem przekreślonego papierosa albo napisem.

Swobodnie można palić we własnym domu na każdej prywatnej posesji, jeśli właściciel wyraża na to zgodę. Wyjątkiem są oczywiście miejsca niebezpieczne, na przykład w pobliżu butli gazowej czy innych łatwopalnych wyrobów.

A czy można palić na balkonie swojego mieszkania w bloku? Ten temat jest wyjątkowo kontrowersyjny i nierzadko prowadzi do kłótni pomiędzy sąsiadami. Zgodnie z przepisami polskiego prawa nie funkcjonuje zakaz palenia na balkonie, chyba że wspólnota mieszkaniowa albo spółdzielnia uzgodni inaczej.

Co istotne, palacze powinni zawsze mieć na uwadze, że dym papierosowy może nie tylko przeszkadzać innymi, ale jest niezdrowy. Okazuje się, że jest szkodliwy dla biernych palaczy, czyli tych, którzy nie są w nałogu papierosowym, ale zmuszeni są do jego wdychania.

W miejscach, w których nie widnieje zakaz palenia, należy zachowywać się etycznie, lepiej odłożyć palenie papierosa na później, jeśli w pobliżu są osoby niepalące, a przede wszystkim dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here