Ochrona sygnalistów

W ostatnich latach ochrona sygnalistów cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ale co tak właściwie warto wiedzieć na jej temat, jakie są korzyści z jej wdrożenia i kto może z niej skorzystać? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z tego zakresu można znaleźć w poniższym artykule. 

Ochrona sygnalistów – na tym tak właściwie polega?

W kontekście wyjaśniania pojęcia, jakim jest ochrona sygnalistów, należy na początku zastanowić się, kim tak właściwie jest sygnalista. W ten sposób określana jest osoba, która decyduje się na zgłoszenie i nagłośnienie posiadanych informacji dotyczących nielegalnych, czy nieuczciwych działań, jak również wszelkiego rodzaju naruszeń w miejscu pracy, które są niezdolne w szczególności z regulacjami prawnymi Unii Europejskiej. Osobie występującej w roli sygnalisty przysługuje ochrona z samego faktu zgłoszenia danej nieprawidłowości. Polska jest krajem należącym do UE. Z tego względu na przedsiębiorstwach działających na terenie kraju zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. ciąży obowiązek wdrożenia rozwiązań z zakresu ochrony sygnalistów, a także możliwości anonimowego zgłaszania określonych nieprawidłowości, czy naruszeń. Innym ważnym obowiązkiem wynikającym z tej dyrektywy jest konieczność wdrażania w organizacji szkoleń z zakresu ochrony sygnalistów, a także obowiązek prowadzenia rejestrów otrzymywanych zgłoszeń w tym zakresie.

Usługi z zakresu ochrony sygnalistów – dlaczego warto z nich skorzystać?

Osoby, które pragną skorzystać z profesjonalnych usług dotyczących ochrony sygnalistów, bez wapienia powinny bliżej przyjrzeć się informacją dostępnym na stronie: https://krwlegal.pl/uslugi/ochrona-sygnalistow. Wdrożenie w przedsiębiorstwie usług z zakresu ochrony sygnalistów do przede wszystkim możliwość pozyskania profesjonalnej porady z zakresu wdrażania całej procedury i. związanymi z tym przygotowywanymi regulacjami wewnętrznymi. Nie jest to łatwym zadaniem, ponieważ wymaga ono wzięcia pod uwagę szeregu czynników takich, jak m.in. specyfika działania firmy, obowiązujące w jednostce regulaminy, czy obowiązki wykonywane w ramach prowadzonej działalności. Specjaliści mogą pomagać w niezwykle szeroki sposób. Od przygotowania samej procedury przez pomoc na każdym jej wdrażania po doradztwo odnośnie rejestru. Fachowa pomoc specjalistów w tym zakresie przyczyni się do minimalizacji ryzyka wystąpienia w firmie takich niekorzystnych zjawisk jak działania nielegalne, czy będące nieprawidłowością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here