Konwersja norm dotycząca śrub

Śruby są elementami złącznymi, które stosuje się w wielu branżach przemysłowych, a także w domowych pracach remontowo-naprawczych. Oprócz śrub są też wkręty, kołki, gwoździe, nity zrywalne czy złącza ciesielskie, przy których pomocy można łączyć ze sobą różne elementy. Muszą być one zatem wykonane z wielką precyzją z wysokiej jakości materiałów.

Zastosowanie śrub w przemyśle

Tak na dobrą sprawę w każdej branży przemysłowej na co dzień każdy ma styczność z elementami łączeniowymi, wśród których najpopularniejsze są śruby. Nawet w domu na co dzień każdy się z nimi styka, ale nie zwraca na nie uwagi, bo przecież nie odgrywają one istotnej roli. Znajdują się w urządzeniach kuchennych, elektronicznych czy w narzędziach, w samochodzie, w każdym budynku, w meblach, maszynach i urządzeniach, bez nich nie można wybudować mostu czy okrętu.

Normy dotyczące śrub

Jako, że śruby są stosowane w bardzo wielu różnych branżach, to też ich wybór jest ogromny i czasami ciężko jest się połapać, które będą pasować przy konkretnej pracy. Z pomocą przychodzą normy, które mogą mieć trzy oznaczenia – ISO, DIN i PN. PN są normami polskimi i one jako jedyne mają zasięg krajowy, ISO jest rozpowszechniona na całym świece, a DIN jest przyznawana przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny i jest najstarszą z wyżej wymienionych. Tak na dobrą sprawę nie ma znaczenia, które z tych oznaczeń znajduje się na śrubach, gdyż każde z nich jest gwarancją jakości. Ważniejsze jest, by umieć przekształcić jedną normę w drugą, czyli dokonać konwersji.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Konwersja norm dotyczących śrub

Wyżej zostały opisane trzy normy, które są stosowane do określenia jakości śrub. Co jednak zrobić, gdy w jednym sklepie znajduje się norma DIN, a na instrukcji jest ISO lub PN? W takim wypadku niezbędne jest dokonanie konwersji, czyli przekształcenia jednej normy w drugą, ale nie ma żadnego równania czy wzoru na to, a wystarczy skorzystać gotowych tabeli konwersji. Najlepiej jest poszukać ich w Internecie lub zapytać sprzedawcę w sklepie, czy może udostępnić takie materiały. W taki sposób można szybko zweryfikować, że norma ISO 4762 oznacza śrubę z łbem walcowym, a jej odpowiednikiem jest DIN 912 lub PN 82302.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj śruby?

Wybierając śruby, należy przede wszystkim uwzględnić ich przeznaczenie oraz parametry jakościowe, gdyż to one w największym stopniu wpływają na ostateczną trwałość i stabilność konstrukcji. Jeśli śruby będą narażone na działanie wody lub kwasów, to najlepsze będą te wykonane ze stali nierdzewnej lub kwasoodporne, ale znaczenie ma też klasa wytrzymałości, która określa rozciągliwość i plastyczność śrub.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – wkręty dociskowe DIN 914 / ISO 4027 od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here