Jaki kredyt dla firm wybrać, aby był korzystny

Niewiele przedsiębiorstw, które dopiero startuje, może pozwolić sobie na wejście w rynek z pokaźnym kapitałem niezbędnym na początkowy rozwój. Sporo firm musi w tym celu skorzystać z kredytu, który pozwoli im na wstępne inwestycje i zakup niezbędnego wyposażenia. Jest to ryzykowny, jednak konieczny proces, który pozwoli w przyszłości osiągać zyski. Jaki kredyt dla firm będzie najlepszy?

Czym jest kredyt dla firm?

Kredyt dla firm zaciągany jest nie tylko przez przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoje działania na rynku. Decydują się na niego przede wszystkim te firmy, które chcą się utrzymać na rynku lub zainwestować w rozwój. W tym celu potrzebują zewnętrznego źródła finansowania.

Kredyt dla firm jest ofertą bankową dla przedsiębiorców. Z tego względu skorzystać mogą z niego tylko ci, którzy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą. Te oferty kredytowe skierowane są zarówno do firm, które już działają na rynku oraz do tych, które dopiero zaczynają (w drugim przypadku oferta ta jest bardziej skonkretyzowana i obwarowana przepisami, które mają zabezpieczać bank w razie niepowodzenia nowej inwestycji). Niektóre banki zastrzegają sobie prawo do przyznawania kredytów dla firm, które na rynku są obecne od określonego czasu.

Jakie istnieją rodzaje kredytu dla firm?

Banki oferują różne rodzaje kredytów dla firm. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą (doradcą finansowym), który pomoże w wyborze najlepszej opcji finansowania. Banki oferują bardzo różne rodzaje kredytów dla firm, m.in.:

  • kredyt obrotowy,
  • kredyt odnawialny w rachunku firmowym,
  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt inwestycyjny.

Ostateczny wybór uzależniony jest od rodzaju planowanych działań, czy jest to finansowanie potrzebne na rozwój, czy na start.

Czym kierować się przy wyborze kredytu dla firm?

Wybór kredytu dla firm, który będzie najkorzystniejszy, zależy przede wszystkim od tego, na co przedsiębiorstwo chce przeznaczyć pożyczone od banku pieniądze.

  • Kredyt obrotowy – przeznaczony jest przede wszystkim dla firm, które tym sposobem mogą utrzymać płynność finansową. Nie jest to więc kredyt, który można przeznaczyć na start działalności lub rozpoczęcie wielkiej inwestycji, ale na wsparcie aktualnych działań w firmie i finansowanie bieżących wydatków. Obrotowy kredyt dla firm można przeznaczyć np. na wynagrodzenia dla pracowników, zakup materiałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania firmy czy spłatę wierzycieli.
  • Kredyt inwestycyjny – jak sama nazwa wskazuje, jest to sposób na sfinansowanie inwestycji, którą dana firma chce zrealizować. Jednym kredytem można sfinansować wiele celów przedsiębiorstwa, takich jak rozbudowę lub zakup nieruchomości niezbędnej do rozwoju, zakup sprzętu i maszyn, środków transportu, sprzętu biurowego itp. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że zwyczajowo taki kredyt dla firm ma długi okres spłaty. Nowe firmy również mogą ubiegać się o kredyt inwestycyjny, który pozwoli im wystartować z działalnością. Jednak w tym przypadku, aby go uzyskać, trzeba spełniać szereg wymagań.

Dla firm najlepszy jest kredyt obrotowy, inwestycyjny lub kredyt na start, który jest spersonalizowany i wyliczany pod określone możliwości danego przedsiębiorstwa. Warto przed podjęciem decyzji skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dokonać wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here