Jak przedszkole wpływa na rozwój dziecka

Rodzice często zastanawiają się, jaki wiek jest odpowiedni na posłanie dziecka do przedszkola i jak sprawić, aby maluch czuł się tam bezpiecznie i komfortowo. Obawy o samopoczucie pociechy mogą sprawić, że decyzja o usamodzielnieniu odsuwana jest w czasie, a opiekunowie nie są przekonani co do tego, czy pójście do przedszkola w istotny wpływ zmieni przebieg rozwoju dziecka. Choć wychowanie dzieci często wymyka się regułom i wszelkim zasadom, z całą pewnością można stwierdzić, że pójście do odpowiednio wybranej placówki będzie miało na malucha korzystny wpływ.

Socjalizacja

W przedszkolu dziecko, chcąc nie chcąc, będzie zmuszone obcować z innymi osobami w różnym wieku – i bardzo dobrze! Dzięki temu od najmłodszych lat będzie się uczyć, że każdy jest inny, co nie znaczy, że gorszy, oraz że inaczej należy się odnosić do rówieśników, inaczej do opiekunów, a jeszcze inaczej do rodziców innych dzieci. Kontakty z równolatkami są konieczne, aby rozwój dziecka przebiegał w sposób prawidłowy i harmonijny, a jego nieodłącznym elementem są relacje z innymi.

Przedszkole jest miejscem, które oprócz opieki zapewnia także naukę i zabawę, a wszystko w obecności dzieci i dorosłych, które uczą się rozmawiać, wybaczać, przepraszać i budować pierwsze przyjaźnie i antypatie. Jednocześnie, słuchając poleceń opiekunów, maluchy doskonalą okazywanie szacunku dorosłym i właściwe zachowanie w ich obecności.

Samodzielność

Prywatne przedszkole, podobnie jak to publiczne, to nie tylko miejsce, w którym dzieci uczą się nawiązywać relacje z innymi i akceptować ich mimo występujących różnic. Odpowiednio wybrana placówka powinna także stwarzać warunki do rozwoju i nabywania nowych umiejętności, takich jak chociażby odkładanie po sobie przedmiotów, z których się już nie korzysta czy odnoszenie naczyń na miejsce.

Dziecko pozbawione czujnego spojrzenia rodziców i skazane niejako na siebie i obserwację otoczenia, siłą rzeczy będzie musiało nie tylko nabyć podstawowych nawyków jak sprzątanie, ale równie konieczne staną się takie umiejętności jak chociażby samodzielne rozwiązywanie konfliktowych sytuacji. Wejdź na Przedszkole Warszawa Praga Południe
i sprawdź jaką mamy ofertę.

Odkrywanie talentów

Mówi się, że dzieci już od najmłodszych lat wykazują upodobania i talenty, wystarczy je tylko odkryć. Jest to absolutnie prawda – niektóre dzieci rozwijają się szybciej, inne wolniej, jedne zdecydowanie bardziej wolą czytać książeczki, a inne bawią się tylko liczydłami. Niezależnie od preferencji malucha, przedszkole powinno stanowić (i zazwyczaj stanowi) bezpieczną przystań, w której maluch ma możliwość oddawać się temu, co sprawia mu największą przyjemność oraz odkrywać co tak naprawdę lubi, a co w ogóle mu się nie podoba.

Wspólne zabawy i szeroki wachlarz różnorodnych zajęć pozwala odkryć dzieciakom w czym są dobre, a w czym nieco gorsze, a to z kolei już od najmłodszych lat buduje poczucie własnej wartości dziecka i uczy pociechę, że nie musi być we wszystkim najlepsze oraz że talent w połączeniu z pracą przynosi wymierne efekty. Podobnie jak budowanie relacji, dla rozwoju dziecka ważne jest dostarczanie mu rozmaitych bodźców – przedszkole stwarza ku temu idealne warunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here