moneta napoleon

Ponad 200 lat na wyspie Św. Heleny zmarł cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte. Choć epoka napoleońska trwała tylko kilkanaście lat, to pozostawiła po sobie trwały ślad w europejskiej kulturze i gospodarce. Wpłynęła również na europejską politykę monetarną i uczyniła z franka jedną z głównych światowych walut. Popularna w tym okresie moneta napoleon była bita nie tylko we Francji, ale również w innych państwach

Złota era monety napoleon

Frank był produkowany już od XIV wieku, ale dopiero rewolucja francuska uczyniła z niego w 1795 r.  walutę państwową. Za jego emisję odpowiadał Banque de France, który został założony w 1800 r. Po dojściu Bonapartego do władzy frank jeszcze bardziej zyskał  na znaczeniu i pojawił się między innymi we Włoszech, Holandii czy Hiszpanii. Do obiegu trafiły też złote numizmaty z wizerunkiem cesarza – zwyczajowo nazywane jego imieniem. Moneta napoleon pełniła funkcję płatniczą przez ponad 100 lat i stała się jednym z symboli potęgi Francji.

Kolejnym władcą Francji, który miał ambicje, aby z franka uczynić walutę nie tylko europejską, ale nawet ogólnoświatową był Napoleon III, prywatnie bratanek Bonapartego. Choć jego plan nie został zrealizowany, to udało mu się przeprowadzić reformę monetarną i poprawić wymienialność walut pomiędzy krajami. Sukcesem było również powołanie w 1865 r. Łacińskiej Unii Monetarnej, do której należały Francja, Belgia, Włochy, Szwajcaria oraz Grecja. Ze związkiem stowarzyszonych było wiele europejskich państw na zasadzie dwustronnych umów. Unia przeżywała swoje wzloty i upadki i ostatecznie została rozwiązana w 1927 r.

Moneta 20 franków – Napoleon III

Do najsłynniejszych francuskich monet należy 20 franków Napoleon III. Waluta ta wykonana ze złota o próbie 900 była emitowana od epoki napoleońskiej aż do wybuchu I Wojny Światowej. Przez ten okres wyprodukowano jej około 500 milionów sztuk. Pierwsze monety zatwierdzał sam Napoleon Bonaparte, którego wizerunek znajdował się na rewersie monety. Po reformie walutowej przeprowadzonej przez jego bratanka, Napoleona III 20-frankówka stała się znakiem rozpoznawczym Łacińskiej Unii Monetarnej. Kojarzona jest również z szybkim rozwojem francuskiej gospodarki i poprawą jakości życia.

Dziś moneta 20 franków Napoleon III  przede wszystkim cieszy się dużym uznaniem na rynku numizmatycznym. Kolekcjonerzy doceniają nie tylko jej wartość historyczną, ale również estetykę wykonania i piękny projekt. Wyróżnia się również dużą płynnością, dlatego posiadacze napoleona nie mają żadnych problemów z jego ewentualną sprzedażą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here