Rozwody w Polsce 2022

Czy wiesz, że w naszym kraju rozpada się nawet co trzecie małżeństwo? Statystyki jasno podają, że rocznie rozwód bierze nawet 20 tysięcy par. W 2022 roku tendencja ta jest zbliżona. Dlaczego podejmujemy decyzję o rozstaniu, jak przebiegają rozwody i ile trzeba czekać na pierwszą rozprawę? Małżeństwa, z jakim stażem najczęściej zakładają sprawy o rozwód i ile kosztuje rozwód w sądzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego się rozwodzimy?

Najczęściej sądy ogłaszają rozwody bez orzekania o winie. Przyczyną rozpadów małżeństw jest przede wszystkim niezgodność charakterów czy brak pożycia małżeńskiego. Taki rozwód przeprowadzany jest najczęściej już na pierwszej rozprawie sądowej. Nieco dłużej sprawa toczy się, jeśli małżeństwo posiada dzieci oraz wspólny majątek, którym trzeba zarządzić.

Kiedy pierwsza rozprawa?

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło typu “rozwód Częstochowa”, dowiesz się, że średni czas oczekiwania na pierwszą sprawę to 6 miesięcy. Czas ten jest dzisiaj nieco wydłużony. Wszystko przez natłok rozwodów i zwiększającą się liczbę składanych do sądów pozwów. Nie pomaga również sytuacja związana z pandemią koronawirusa, kiedy przez blisko 2 lata sprawy były odkładane albo odbywały się online lub z zachowaniem rygorystycznych norm.

Kto się rozwodzi?

Jak podaje adwokat rozwody Częstochowa, pozew o rozwód najczęściej składany jest przez jednego z małżonków, którego małżeństwo nie ma stażu dłuższego, niż 5 lat. Tendencja ta jest mocno widoczna, im dłużej trwa małżeństwo, tym rzadziej małżonkowie podejmują decyzję o rozstaniu.

Ile kosztuje rozwód?

Opłata za sprawę rozwodową jest jednolita i dotyczy działalności wszystkich sądów na terenie Polski. Osoba, która składa pozew rozwodowy, zobowiązana jest do uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 600 złotych. Jeśli sąd ma zająć się kwestią podziału majątku, wydatki te jeszcze bardziej wzrastają. W przypadku ugodowego podziału majątku należy zapłacić dodatkowo 300 złotych, jeśli zaś podział majątku jest sporny, konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 1000 złotych.

Artykuł powstał na podstawie informacji dostępnych na stronie: kancelariakowalski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here