Jakie zabawki edukacyjne dla dzieci warto wybrać

Zabawki to nieodłączny element dziecięcego życia. Zawsze pojawiają się w domu, przedszkolu czy nawet szkolnej świetlicy, aby pomagały dziecku w rozwoju i dostarczały mu rozrywki. Jak połączyć te dwa elementy? Oczywiście najlepiej zapewniając maluchowi dostęp do zabawek edukacyjnych, które łączą przyjemne z pożytecznym.

Zabawa i nauka w jednym

Nauka poprzez zabawę to bez wątpienia najlepszy sposób na to, aby zapewnić dziecku szybkie postępy i zdobywanie niezbędnej wiedzy, a jednocześnie nie zniechęcić go do poszerzania swoich horyzontów. Często jeśli nauka staje się obowiązkiem, maluch zaczyna czuć do niej niechęć. Dlatego też powinniśmy jak najdłużej podtrzymywać jego zapał, pokazując, że każda nowa umiejętność czy informacja to po prostu fajna rozrywka.

Zabawki edukacyjne doskonale sprawdzają się właśnie do tego, aby zachęcić dziecko do zdobywania wiedzy i pokazać mu już od najmłodszych lat, jak przyjemne może być takie zajęcie. Czasem nawet nie działają one wprost – dziecko po prostu się nimi bawi, nieświadome tego, że jednocześnie się uczy, co sprawia, że jeszcze szybciej chłonie odpowiednią wiedzę. Wszystko dlatego, że proces ten odbywa się podświadomie, nigdy nie wywołując buntu.

Zabawki edukacyjne już dla najmłodszych

Dzieci praktycznie od samego urodzenia bardzo intensywnie się rozwijają i badają świat. Właśnie dlatego chcą wszędzie dotrzeć, dotknąć czy wsadzić do buzi. Z tego też względu już od najwcześniejszych lat ich życia warto kłaść nacisk na oferowanie im zabawek, które pomogą w rozwoju. Wśród zabawek specjalnie dedykowanych dla najmłodszych znajdują się przede wszystkim te, które wspierają ich rozwój motoryczny i koordynację ręka-oko, a także zabawki uczące podstawowych rzeczy, jak rozróżnianie kolorów czy kształtów.

Idealną zabawką, która łączy w sobie te dwie cechy, może być rozbudowane centrum aktywności ruchowej, które zachęci dzieci do wielu kreatywnych i wesołych zabaw. Dziecięce przejścia z drzwiczkami oraz kolorowe panele, na których dziecko będzie mogło ćwiczyć sprawność manualną pomogą mu w rozwoju motorycznym. Z kolei różnorodność detali, kolorów i kształtów bliżej zaznajomi malucha z takimi ważnymi elementami naszego życia jak barwy, które nas otaczają czy niezbędne akcesoria kuchenne.

Zabawki dla przedszkolaków i na okres wczesnoszkolny

Dzieci będące w nieco starszym wieku potrzebują bardziej zaawansowanych wyzwań umysłowych i motorycznych, dlatego przygotowane dla nich zabawki zaczynają angażować coraz szersze struktury mózgowe. Mogą one pomagać między innymi w nauce czytania, pisania i liczenia, albo w rozwoju słuchu muzycznego.

Na tym etapie zabawki edukacyjne coraz częściej przyjmują bardziej skomplikowaną formę układanek czy gier rozwojowych, ale także ciekawych tablic, które mogą mieć zarówno powierzchnię magnetyczną, jak i tradycyjną. Ich wykorzystanie pozwoli nie tylko na naukę tego, co sami zaplanowaliśmy dla dziecka, ale także na rozwój jego kreatywności, gdyż maluch pozostawiony z tablicą na pewno samodzielnie zapełni ją swoimi własnymi pomysłami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here